Facebook – svinstvo, kšeftování a korupce

Tohle všechno se děje v pozadí největší sociální sítě na světě, kam normální uživatel moc nevidí. Proto vám nyní poodhalíme roušku neznáma.

V dnešním světě se o ničem nemluví tolik jako o Facebooku. Proniklo do našeho normálního života a podvědomí. Bereme ho jako samozřejmost. Bereme ho jako místo, kde můžeme s přáteli sdílet svoje názory, zážitky z dovolených a fotografie z různých akcí. Na Facebooku jsou ale i další aplikace, stránky a skupiny, které neustále navštěvujeme a používáme, málo kdo ovšem tuší, že v pozadí stránek vládne mezi administrátory značná nejistota a dalo by se říct že i jistá naivita. Teď je řeč o stránkách které mívají více než 50 000 fanoušků, protože o tyto stránky se už zabývají firmy a samostatné internetové stránky, které by na těchto skupinách rády umístily svoji reklamu, za nemalý obnos, samozřejmě, ovšem „nemalý obnos“ neznamená například tři stovky na měsíc. Pokud je stránka hodně navštěvovaná, tak za reklamu která se bude jednou denně objevovat  na stránkách, může administrátor nahrabat měsíčně až 10 000 Kč, a to je řeč jen o jednom inzerentovi. Představte si, že jich je po nějaké době na stránkách mnohem víc.. Celkem může administrátorovi kápnout za stránku klidně i 30 000 měsíčně.

Je ale nutno si uvědomit, že tato cesta za vyděláváním peněz není tak úplně legální. A tudíž jestli se najde někdo závistivý, stránky jednoduše nahlásí a hrozí že aktérovi budou smazány a to i s jeho účtem.

Korupce, podrazy a kšeftování

V této chvíli nastává hodně velký problém. Zakladatel povětšinou nedokáže stránku spravovat sám a tak si najde pomocnou sílu, lidi, kteří mu pomáhají, každého koho udělá dalším administrátorem, nabývá stejných práv jako zakladatel, tudíž může dávat příspěvky a fotografie, mazat je, blokovat uživatele a přidávat a mazat ostatní administrátory. A v tom je ten hlavní a zásadní problém Facebooku, někdo založí skupinu, stará se o ni a pak mu další admin vyfoukne práva a smaže ho… Zakladateli nezbude nic než oči pro pláč, bohužel takto funguje celý tento business.

Svinstvo, kterému se nedá bránit

Těmto způsobům sebe obohacování sviňo-praso-lidí, jež v reálném životě zřejmě nepracují, ale jen parazitují na práci jiných se díky zprasenosti pravidel nedá zabránit.
Existuje totiž ohromné množství pravidel které Facebook považje za nezbytné a požaduje jejich dodržování, ale skoro nikdo o nich nemá ani páru… možná je to tím, že veškerá pravidla, která se podepisují přímo při zakládání účtu na FCB jsou v angličtině a to ke všemu na několika stránkách. Komu by se to chtělo číst? Například když mají administrátoři FCB jenom tušení, že by nějaká ta stránka mohla vydělávat, tak ji smažou, když je stránka příliš aktivní (mnoho uploadovaných obrázků za krátký časový úsek), bude smazána, podezření že stránka nebo skupina někoho pomlouvá? – Smazána! Z tohoto je jasně vidět že si team z Facebooku ani nemusí hledat přímé důkazy aby někoho smazal nebo zablokoval, stačí jim že mají podezření, nemají totiž rádi když někdo na jejich stránkách vydělává bez jejich vědomí a neplní proto jejich vlastních kapsy. Normálnímu uživateli jenom stačí, když je moc aktivní a všechno komentuje…  prostě mu zablokují komentování příspěvků a vše s tím spojené klidně i na týden.

Facebook a autorská práva

Dalo by se říct že toto je další průser co si Facebook vymyslel a normální uživatel o tom vůbec neví. Podle pravidel užívání Facebooku se veškeré fotky nahrané na Facebook stávají majetkem společnosti a může s ní tato společnost nakládat jak se jí zlíbí. A to klidně k použití jako reklamního sloganu. Takže aby jste se nedivili, když se třeba vaše fotka z přírody objeví na etiketě nějakého produktu, nebo na billboardu. Naštěstí o toto právo Facebook ztrácí nároky, když  fotku zase smažete.

Takže si dávejte pozor na toto svinstvo jménem Facebook,  které se už bohužel natolik s námi sžilo, že je velice obtížné se z jeho svárů zase dostat. Ale ono to jde!

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Tags: